20 listopada 2016 12:34 | Aktualności

Tydzień ,,Życzliwości - kolorów" w naszej szkole.

Tydzień Życzliwości

14-18 listopada 2016

Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosą rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić nas w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje. Doskonałą okazją do rozpowszechniania idei ludzkiej serdeczności jest 21 listopada, który jest obchodzony jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Z okazji tego dnia w naszej szkole w dniach 14-18 listopada zorganizowany został Tydzień Życzliwości pod hasłem: „Nie proś świata, aby się zmienił na lepsze, to ty zmień się pierwszy”.  Celem tej tygodniowej kampanii profilaktycznej było:  ukazanie dzieciom, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym, wyzwalanie i utrwalanie wśród uczniów pozytywnych relacji międzyludzkich, takich jak: tolerancja, wzajemny szacunek, chęć niesienia pomocy, kształtowanie zasad, na których powinna opierać się przyjaźń oraz integracja społeczności szkolnej.

Przez cały tydzień wszyscy ubierali się w stroje określonego koloru oraz realizowali zadania, które koncentrowały się wokół jednej wartości życiowej - hasła danego dnia.

W poniedziałek hasłem dnia była PRZYJAŹŃ, a uczniowie ubrani byli w stroje koloru beżowego, żółtego. Tego dnia dzieci zastanawiały się nad tym, czym jest przyjaźń, wskazywały cechy prawdziwego przyjaciela oraz tworzyły jego artystyczny portret. Klasy starsze poznawały teksty związane z prawdziwą przyjaźnią.

We wtorek hasłem dnia była TOLERANCJA. Uczniowie ubrani na zielono rozmawiali o tym, czym jest tolerancja i czy sami są tolerancyjni. Młodsze dzieci obejrzały bajkę pt. ,,Czarodziejka”, na podstawie której dowiedziały się, czym jest  autyzm i jak wspierać osoby, które dotyka ta choroba. Starszaków poruszyła historia o cierpiącym na autyzm Gilerze – bohaterze książki Agnieszki Chylińskiej.

W ŚRODĘ hasłem dnia była OTWARTOŚĆ, a uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. W klasach dzieci wykonywały ćwiczenia, dzięki którym mogły powiedzieć każdemu koledze coś miłego. Tym samym uczyły się otwartości, wyrażania pozytywnych uczuć, pragnień. Klasy IV-VI poznawały fragmenty książki popularnonaukowej i rozmawiały, dlaczego nie warto być nieśmiałym.

Czwartek był  pełen RADOŚCI. Dziewczynki tego dnia ubrały się na różowo, a chłopcy na granatowo. W klasach uczniowie mówili o tym, co sprawia im przyjemność, co ich cieszy. Klasom starszym zaproponowano lekturę „Horror!czyli skąd się biorą dzieci” Grzegorza Kasdepke. Wywołała salwy śmiechu.

W piątek hasło dnia brzmiało UŚMIECH, ŻYCZLIWOŚĆ. Wszyscy ubrani byli na biało.                 W klasach uczniowie mówili o czarodziejskich słowach: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia. Zastanawiali się, w jakich sytuacjach należy ich używać. Klasy starsze usłyszały zasady savoir-vivre’u.