Szkoła Podstawowa im.Papieża Jana Pawła II w Czarnem Dolnem

19 grudnia 2016 05:59 | Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli i rodziców - ,,Jak ustrzec dziecko przed używkami, środkami odurzającymi, energetyzującymi i dopalaczami".

8 grudnia 2016r. gościliśmy w naszej szkole panią Barbarę Drożdż. Pedagog z PPP  z Kwidzyna przeprowadziła dla nauczycieli i chętnych rodziców szkolenie „Jak ustrzec dziecko przed używkami, środkami odurzającymi, energetyzującymi i dopalaczami”.  Okazuje się, że zdobywanie narkotyków nie jest – wbrew pozorom – żadną trudnością.  Do środków odurzających można mieć dostęp, kupując wyłącznie artykuły dostępne  w zwykłym sklepie. Podbierając całkiem powszechnie dostępne leki z rodzinnej apteczki, można uzyskać mieszanki o bardzo silnym działaniu i niestety najczęściej szkodliwe. Przy tej łatwości wejścia w posiadanie środków odurzających jedyną skuteczną metodą ochrony dziecka przed wejściem w uzależnienie od środków psychoaktywnych (w tym także od alkoholu) jest takie jego wychowanie, żeby nie chciało po nic sięgać. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po używki? Bierze się, bo to modne, żeby nie okazać się outsiderem w grupie rówieśniczej, w której normą jest branie w sytuacjach towarzyskich. Samo spróbowanie nie musi spowodować natychmiastowego uzależnienia się. Środki psychoaktywne stają się groźne wtedy, gdy zaczynają zaspokajać ważne potrzeby psychoemocjonalne.  Najczęściej uzależniają się osoby, które mają problemy z samooceną, niezaspokojone podstawowe potrzeby i zaburzony system wartości. Jako rodzice powinniśmy więc postarać się, żeby nasze dziecko miało solidny, ugruntowany system wartości, wiedzę na temat tego, co jest dobre, a co złe. Powinniśmy zadbać, żeby jego podstawowe potrzeby były zaspokojone. Jeśli także będziemy wzmacniać poczucie własnej wartości naszego dziecka, to wszystko będzie                         w porządku. Pani pedagog zwróciła uwagę, że uzależnienia to hak na brak. Przede wszystkim pomagajmy swojemu dziecku zaspokajać jego potrzeby. To w rodzinnym domu powinno się ono nauczyć rozpoznawać własne potrzeby i poznawać sposoby ich zaspokajania.