Szkoła Podstawowa im.Papieża Jana Pawła II w Czarnem Dolnem

25 maja 2018 22:18 | Aktualności

,,Rok dla Niepodległej" - pokaz historyczny - ,,Ku niepodległej".

W tym roku przypadnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.  Z tej okazji 6 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny ,,Ku niepodległej’ w wykonaniu Grupy Artystycznej Rekonstrukto. W żywej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas I-VII, a także oddział przedszkolny. Wykonawcy przygotowali dla młodych widzów krótką opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Artyści opowiedzieli o powstaniach narodowych, sytuacji, jaka panowała pod zaborami, a także  przypomnieli o słynnych polskich bohaterach narodowych. Warto podkreślić, że lekcja historii – mająca na celu upamiętnienie dążeń narodowych Polaków – przebiegła w wesołej atmosferze. Uczniowie mogli nie tylko podziwiać stroje z epoki, ale także je przymierzyć. Na scenie pojawili się zatem młodzi kosynierzy oraz oficerowie Pierwszej Brygady Legionów Polskich. Największym zainteresowaniem cieszyły się ekwipunek i uzbrojenie. Prezentacja bogatej kolekcji replik broni stanowiła główny punkt programu artystycznego. Temat militarny zainteresował nie tylko chłopców. Dziewczynki również aktywnie brały udział w występie, wcielając się w role pielęgniarek polowych, dzielnie opatrujących rannych żołnierzy.